Kedy sa kryptomeny stanú záležitosťou každého?

Kryptomeny od svojho vzniku prešli extrémne rýchlym a často turbulentným vývojom, ktorý do istej miery sledujeme aj dnes. Napriek tomu, čo sa im za tento krátky čas podarilo dokázať, môžeme aj dnes vidieť množstvo názorov, v ktorých je prezentované, že kryptomeny sú akýmsi „módnym“ výstrelkom určitej malej skupiny ľudí. Ako fanúšikovia kryptomien ste sa už stretli s tým, že vám niekto povedal, že Bitcoin vlastní iba malá časť populácie, ktorá sníva o jeho budúcej sláve. Problémom je, že v médiách a na verejnosti sa často komunikujú iba veľké cenové výkyvy a omnoho menej sa hovorí o reálnej pridanej hodnote, ktorú niektoré kryptomeny do ekonomiky prinášajú. Zároveň sa v tomto komunikačnom šume stráca aj neustále rastúci počet ľudí a inštitúcii, ktorí na kryptomenový trh vstupujú. Bežnému človeku sa tak môže aj dnes zdať, že kryptomeny sú záležitosťou pár tisíc programátorov a nadšencov.

 

Do roka 2023 bude kryptomeny využívať 45% spotrebiteľov na celom svete

 

Jedná sa o tvrdenie novej štúdie výskumného ústavu Capgemini, ktorá sa venuje informačným technológiám. Zamerali sa v nej na analýzu aktuálneho vývoja sveta platieb. Skupina expertov dôkladne prešla štatistiky od Banky pre medzinárodné platby, Európskej centrálnej banky, Medzinárodného menového fondu, Svetovej banky a ďalších centrálnych bánk. Ani zďaleka tak nemôžeme povedať, že by sa táto inštitúcia zameriavala výhradne na kryptomeny.

Za pomerne veľkú „dieru na trhu“ označili obavy z vysokých transakčných poplatkov, ktoré sa týkajú najmä cezhraničných platieb. Treba tiež spomenúť, že objemy týchto platieb neustále rastú a nedá sa predpokladať, že do budúcna by sa mal tento trend nejak výrazne zmeniť. Práve to by mohlo predstavovať obrovskú výhodu pre odvetvie kryptomien, ktoré tieto problémy elegantne rieši.

 

V Capgemini tiež poznamenali, že v súčasnosti využíva kryptomeny na platby menej ako 10% spotrebiteľov. Zo štúdie však vyplýva, že toto číslo by mohlo v priebehu dvoch rokov narásť až na neuveriteľných 45%. Za lídrov adopcie krypto platieb označili kryptomenové kreditné karty, ktoré sú poháňané globálnymi iniciatívami veľkých hráčov, s cieľom vytvoriť fungujúci a výnosný ekosystém krypto platieb. Za faktor, ktorý by mohol tento proces výraznejšie pribrzdiť označili snahy niektorých štátov o prísne regulovanie krypto odvetvia.

 

Bitcoin bude do 2022 zákonným platidlom v 5 krajinách sveta

 

Aj hrozby spojené s tvrdými reguláciami kryptomien, alebo dokonca s ich úplným zákazom však postupne blednú. Podľa tvrdenia CEO burzy BitMex by sme mohli už čoskoro Bitcoin vidieť ako zákonné platidlo až v piatich krajinách. Túto monetárnu revolúciu na úrovni štátov odštartoval nedávno Salvádor, ktorému sa investovanie do Bitcoinu za posledných pár týždňov určite vyplatilo. Takmer okamžite po tomto kroku sa začalo špekulovať o tom, ktorá krajina ich bude nasledovať ako ďalšia.

Prečítaj si tiež:
Snowden varuje pred CBDC

Medzi štáty, o ktoré by sa mohlo jednať radíme najmä rôzne rozvojové krajiny. Dobrým príkladom je Venezuela, ktorú trápi obrovská úroveň inflácie. Ceny tovarov tam rastú doslova v rozsahu dní a práve v tejto situácii by mohol Bitcoin predstavovať ideálne riešenie. V skutočnosti je tam adopcia BTC už teraz na tak vysokej úrovni, že jeho prijatie za zákonné pravidlo je pravdepodobne iba otázkou času. Ďalším problémom, s ktorým často bojujú obyvatelia týchto krajín je nedostatočná finančná infraštruktúra a nedostupnosť bankových služieb. Bitcoin by im mohol pomerne jednoducho priniesť možnosti, o ktorých aktuálne títo ľudia iba snívajú. Kryptomeny nám všetkým ponúkajú širokú škálu možností a je len na jednotlivcoch, či po týchto riešeniach siahnu samostatne, alebo počkajú, kým sa o adopciu začnú zaujímať predstavitelia ich krajiny.

 

Zdroje:

dailyhodl.com, techstory.in

* Pozn.: Práve prebieha aktualizácia obsahu spravodajstva - migrácia obsahu zo starého webu, preto je dočasne vyplnuté filtrovanie podľa kategórie.

Coinbase navštíviť

Kryptotop navštíviť

Simplecoin navštíviť

Binance navštíviť

Crypto.com navštíviť

Revolut navštíviť

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.